Петро ЯКИМЧУК: «Нюанси нарахування і сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки»

Петро ЯКИМЧУК: «Нюанси нарахування і сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки»

Наприкінці першої декади липня в головному управлінні ДПС у Тернопільській області відбулася традиційна гаряча лінія. Заступник начальника Петро Якимчук спілкувався з усіма охочими на тему уточнення нарахування та сплати податку на нерухомість.

— Чого очікувати, коли не надійшло повідомлення про сплату податку на нерухомість? Чи є в контролерів право донарахування податку за минулий період?

— Для початку хотів би зауважити, що відсутність інформації щодо об’єктів нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно унеможливлює залучення до оподаткування потенційних платників податку на нерухоме майно, та, відповідно, місцеві бюджети втрачають додаткові кошти.

Разом із тим, якщо контрольний орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у встановлені строки, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої Податковим кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов’язання. Але водночас не забудьте і про ту обставину, що контрольний орган має право визначити суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за три звітні податкові роки.

Тож принцип «незнання законів» не звільняє від сплати податків та діє при визначенні податкових зобов’язань для кожного платника податків в Україні. В тому числі й податкових зобов’язань із податку на нерухоме майно.

— Через які причини може не прийти квитанція на сплату податку на нерухомість?

— Податкові повідомлення-рішення про сплату податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) фізичній особі — платнику податку контрольним органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до першого липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Відповідно до норм Податкового кодексу, платник податків — фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу.

Податковою адресою платника податків — фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контрольному органі. До того ж, фізичні особи — платники податків зобов’язані подавати контрольним органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення.

Розумієте, до чого так детально роз’яснюю? Не всі про це знають і далеко не всі платники подають контрольним органам відомості про зміну адресних даних. Через це, здебільшого, власники нерухомості і не отримують повідомлення-рішення про сплату податку.

— Яка ставка податку на нерухоме майно встановлена у 2020 році?

— Насамперед зауважу — податок у 2020 році обчислюється за 2019 рік.

Натомість ставки податку на нерухомість приймають органи місцеві влади. Тому в Тернополі, скажімо, діє одна ставка, а, наприклад, у Заліщиках — інша. У загальному ж ставка податку на загальнодержавному рівні обмежена — не більше 1,5 відсотка від мінімальної зарплати, встановленої законом на перше січня звітного (податкового) року за один квадратний метр.

Станом на перше січня 2019 року розмір мінімальної заробітної плати становив 4173 гривні. Тобто максимальна ставка податку становитиме 62,595 гривні за квадратний метр.

— Чув про законодавчі зміни, якими скасовано сплату податку на нерухоме майно. Що саме звільнено?

— Ви згадали Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16 січня 2020 року за номером 466. Згідно з ним від сплати податку звільнено об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність у тимчасових спорудах для здійснення підприємницької діяльності.

Ще зазначу — не буде податку на будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб’єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

— Якщо житло належить кільком особам, хто зобов’язаний сплачувати податок на нерухомість?

— У випадку, коли об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває в спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з них за належну їй частку. Тобто незалежно від кількості осіб, зареєстрованих (прописаних) на житловій площі, податок розраховується виключно для її власника/власників.

— Кому мають право нарахувати 25 тисяч гривень податку?

— За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи — платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

Фото сектору комунікацій ГУ ДПС у Тернопільській області